TwitterRssFacebook
Dodaj firmę

Szczecin – gospodarka i turystyka

Szczecin – gospodarka i turystyka

Ze względu na strategiczne położenie miasta przy granicy z Niemcami, nad Odrą i nad Jeziorem Dąbie, w pobliżu Zalewu Szczecińskiego oraz blisko Bałtyku, Szczecin rozwija się jako ważny ośrodek handlowy już od średniowiecza. Przez stulecia przechodził w różne ręce – był miastem polskim, niemieckim, szwedzkim, znajdował się także pod okupacją rosyjską i francuską. Od 1945 roku należy do Polski.

Uroki miasta

Ponieważ Szczecin jest miastem bardzo starym, można w nim znaleźć liczne zabytki i historyczne miejsca. Był także sceną wielu istotnych wydarzeń dla Polski, Niemiec oraz Europy. Jest jednym z miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, łączącego pas od Danii przez północne Niemcy i północno-zachodnią Polskę. Najciekawsze architektonicznie gmachy znajdują się na Wałach Chrobrego – nie są to najstarsze budowle, wiele z nich powstało już w XX wieku, ale prezentują wspaniały widok.

800px-Collage_of_Szczecin

Centrum Szczecina zbudowane jest w układzie gwiaździstym, który zastosowano między innymi w przestrzeni Paryża. Od licznych placów w formie rond odchodzą szerokie ulice, wysadzane drzewami, przy których stoją eklektyczne kamienice. Charakterystycznym elementem krajobrazu w szczecińskiej przestrzeni miejskiej są żeliwne pompy z drugiej połowy XIX wieku. Do współczesnych czasów przetrwało ich około 30 – z 70. Stanowiły zapasowe źródło wody dla mieszkańców i okazały się szczególnie przydatne w czasie wojny i w pierwszych latach po niej, kiedy wodociągi nie działały w pełni sprawnie.

Gospodarka

Dzięki swojemu położeniu Szczecin jest ośrodkiem gospodarki morskiej. Miejski port obsługuje armatorów z całego świata. To także macierzysty port Polskiej Żeglugi Morskiej oraz przedsiębiorstwa żeglugi Euroafrica. W tradycje morskiego przemysłu na długo wpisały się szczecińskie stocznie – niestety podzieliły los stoczni gdańskich, choć do dziś działają stocznie remontowe.

240px-Oder_river_from_Kolumba_Street,_Szczecin_1

Miasto jest ważnym węzłem transportowym na trasie transeuropejskiego korytarza południe-północ, który łączy Skandynawię, Czechy i Austrię z portami śródziemnomorskimi. Duże znaczenie ma także transport kolejowy – oraz oczywiście żegluga. Od 2008 roku uruchomiono wodne połączenie ze Świnoujście – do nadmorskiego miasta można dopłynąć wodolotem. Planowane jest także uruchomienie wodnego połączenia z Berlinem. Przy mieście znajduje się także port lotniczy Szczecin-Goleniów oraz morskie przejście graniczne.

Warto wiedzieć, że miasto jest od 1999 roku główną siedzibą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego sił NATO.